EDU Akademi Katılımcılarının Yorumları

Ayça Güzel

Ayça GÜZEL

Edu Grup bünyesinde bulunduğum 1 ay boyunca, şimdiki ve ileriki çeviri yaşamımda benim için yararlı olacak son derece önemli bilgiler edindim. Çevirmenliği; gerek teknik çevirmenlik gerekse edebiyat çevirmenliği bazında bundan sonraki meslek yaşamımın iki temel uğraşısından biri olarak seçtiğimden, burada kazanmakta olduğum bilgiler benim için bir milat değerinde. Edu Akademi’de; hem bir in-house ortamda çevirmenlik mesleğinin belli başlı inceliklerini öğreniyor hem de sektörün gerektirdiği hız, tutarlılık ve pratiklik gibi yetileri ilk elden deneyimleme fırsatını buluyorum.

Konuyla ilgili emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Çetin BÜYÜKÖĞÜTÇÜ

Şu ana kadar yaptığım tercümelerde sadece Studio 2011 kullanıyordum. Onda da eksikliklerim vardı. Burada çalışmaya başladıktan sonra Trados2007 ve SDLX’i kapsamlı olarak öğrendim. Yaptığımız tercümeler sayesinde de henüz öğrenmediğim teknik ve hukuki terimleri öğrenme şansı bulurken, programların tam olarak bilmediğim fonksiyonlarını da öğrenme şansı yakaladım. Kısacası bu eğitim hem okulundan yeni mezun olmuş tercüman adayları hem de benim gibi tercüme sektörüne tam anlamıyla hakim olmayan ancak tercüme yapmak isteyen kişiler için önemli bir fırsat.

Çetin Büyüköğütçü
Gökçe Başak Sadet

Gökçe Başak SADET

Daha önceden freelance çeviri yapıyordum, karşıma böyle bir fırsat çıktığında da kaçırmak istemedim ve başvurdum. Tanıtım toplantısında da programın tam istediğim şey olduğunu anladım. Bu işi profesyonel olarak yapmak , ilerlemek istiyorum. Yaklaşık 1 aydır başladık programa, daha şimdiden birçok konuda gelişme gösterdim. Daha önce hiç kullanmadığım iki programı da (Trados 2007 ve SDLX) bu kadar kısa bir süre geçmesine rağmen, gayet verimli kullanabiliyorum. Daha hızlı çeviri yapabiliyorum ve her alanda deneme çevirileri yaptığımız için artık nerede hangi kelimeleri kullanmam gerektiğini daha iyi görebiliyorum. Benim için program çok verimli ve çok iyi gidiyor, her açıdan memnunum.

İzlen ALTAN

Bir Mütercim-Tercümanlık bölümü mezunu olarak üniversitede yeterli tecrübeye ulaşamadığım tercümanlık mesleği ile ilgili, bana ışık tuttuğunuz için öncelikle teşekkür ederim. Çeviri yaparken karşılaşılabilecek sorunlar başta olmak üzere, günümüzde kullanılan teknoloji destekli çeviri hakkında birçok bilgiye erişmemi sağladınız.

EDU Akademi’ye başlamadan önce kağıt kalemle ya da Microsoft Word ile yapmış olduğum çevirilerin bana ne kadar zaman kaybettirdiğini, Trados 2007 ve SDLX programlarının kullanımlarını öğrenmem sonucu farkına vardım. İş ararken karşıma çıkan bu programların çeviri yaparken ne kadar işe yarayacağı hakkında bir fikrim yoktu. Sayenizde bu programları rahatça kullanarak çeviri yapmanın aslında ne kadar zevkli hale geldiğini ve bu programların bana nasıl zaman kazandırdığını görmüş oldum.

EDU Akademi projesinde yer almaktan ve güler yüzlü insanlarla beraber çalışma fırsatını elde etmiş olmaktan dolayı oldukça memnunum.

İzlen Altan
Mehmet Ali Çelik

Mehmet Ali ÇELİK

Mütercim Tercümanlık mezunu olduğum için bu alanda kendimi geliştirmek istiyordum. Okulda verilen eğitim açıkçası teorik yoğunluktaydı ve genelde iş yaşamından soyut bir eğitim veriliyordu. Bu nedenle verilen eğitimin yetersiz olduğu kanısındaydım. Yaşamsal gerçekle içinde tecrübenin yaşam içerisinde pratiğe yansımasıyla anlam kazanacağı sabit fikriyle yola çıkarak bu akademiye başvurdum. Öncesinde başvurduğum yerler, deneme metinlerinin ardından size gönderebiliriz demişlerdi ve biri de yazın başlayabilirsiniz demişti ; ancak bu süreç daha da uzun bir zaman dilimine yayılabilirdi .Bu akademi, bu doğrultuda tam anlamıyla benim beklentilerime dönüktü. Bire bir bilgisayar eğitimiyle yapılan bilgi paylaşımının yanı sıra alana seçimine dönük, çeşitli alanlarda verilen eğitimle kendi alan tercihimin şimdiden belirginleşmesine katkı sundu. Eğitim veren sizler de alanınızda yetkinliğinize kanıtlamış olmakla bilgi paylaşımında sunduğunuz özveriyle kendi özgülümde kişisel gelişimime kısa sürede büyük katkılar sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Merve ERPAK

İlk günden bugüne ciddi bir değişim geçirdiğimi farkettim. Her şeyden önce çeviriden korkmamayı kendime güvenmeyi başarabildim, bu da bana bu kursun mesleki katkısından ziyade kişisel bir katkısıydı. Öncelikle katkısı olan herkese ayrıca teşekkür ederim. Bunun yanı sıra sosyal anlamda burada olmaktan oldukça mutluyum. Mesleki anlamda ise öğrendiğim/öğrenmekte olduğum programların ciddi anlamda çok faydasını gördüm. Buraya gelmeden önce sektöre ne kadar uzak olduğumu farkettim. Şimdi her şeyi yeni baştan öğreniyorum, gözden geçirmeyi ertelediğim her şeyi yeniden hatırlıyorum. Kendimce çok yol kat etmiş oldum. Yani programa katılmadan önce aklımda var olan tüm beklentilerim büyük ölçüde karşılandı şimdiye dek. Bundan sonrası için de oldukça umutluyum.

Burada olmak; her yeni gün, yeni bir şey yapmak, öğrenmek demek benim için. Sonunu merak ettiğim ama sonu gelsin istemediğim bir program.

Her birinize teşekkürler, özellikle üstün sabrı ve tükenmeyen enerjileri için Savaş Bey ve Burcu Hanım’a…

Yakın ilgisi ve samimiyeti ile kendimizi evimizde hissettiren Emre Bey’e…

Teknik desteği, sabrı, dostane tavrı ve engin bilgisi için Tufan Bey’e…

Merve Erpak
Murat Anılcan Çelik

Murat Anılcan ÇELİK

Merhaba

Kariyer.net sitesindeki ilanınıza başvurdum. Gönderdiğiniz tanıtım mailini okudum. Çeviri sektöründe bulunmak, çalışmak , sektörü tanımak, tecrübe edinmek amaçlarım doğrultusunda programınızın içeriği kafama yattı. Tanıtım toplantınıza katıldım. Toplantı sonrası değerlendirmelerim sonucu uygulanacak olan sınava katılmaya karar verdim. Sınava katıldım ve seçildim. Aradan yaklaşık bir ay geçti ve programın benim için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum ve katıldığım için çok memnunum. Ciddi manada çok faydalı bir program olduğunu düşünüyorum. Kurs veren editörlerimiz Savaş Bey ve Burcu Hanım’dan her gün yeni şeyler öğreniyorum ve günden güne kendimi bu dalda mesleki olarak geliştirdiğimi düşünüyorum. Ayrıca ofisin imkanları konusunda da oldukça memnun olduğum belirtmek isterim. İlk bir ay için söyleyebileceklerim bunlardır. Teşekkür ederim.

Şehnaz YARDIM

Merhaba,
Edu Çeviri’ye tercüman olarak ilk başvurduğumda “keşke daha önceden bu işin eğitimini alsaydım” diye düşündüğüm bir dönemdi. Dolayısıyla başvuruma cevap olarak Edu Akademi’ye davet edildiğimde çok sevindim. Daha program başlayalı bir ay olmasına rağmen, ben şahsım adına Savaş Bey ve Burcu Hanım sayesinde çok şey öğrendiğimi düşünüyorum.

Teşekkürler

Şehnaz Yardım
Sevilay Baydoğan

Sevilay BAYDOĞAN

Merhabalar,

Mezuniyetten sonra ailemin de isteği üzerine iki yıl İngilizce öğretmenliği yaptım (1 yıl kadar İspanya’da, 1 yıl ise Türkiye’de). Bu benim için çok zorlu bir süreçti. Sonuçta eğitimini aldığım meslek bu değildi. Lisans derslerimde de çeviri dersleri vardı ve en çok zevk aldığım dersler bunlardı. Bu öğretmenlik maceram(!) sırasında bu mesleğe daha fazla tahammül edemediğimi ve kendimi geliştiremediğimi, aksine dil becerilerimin köreldiğini fark ettim. Bu nedenle Ankara’da evime yakın olan bir notere gidip yemin zaptı imzaladım (ki sonradan öğrendigime göre bu işin çok farklı prosedürleri varmış aslında). 6 ay kadar yeminli olarak yaptım bu işi. Neredeyse her gün çeviri geliyordu ve açıkçası bu çevirileri yaparken çok eğleniyordum. Bu nedenle bu alanda çalışmam gerektiğine karar verdim. Bu sektördeki iş ilanlarına göz gezdirmeye başladığım dönemde şans eseri Edu Çeviri’ den akademi ile ilgili bir mail aldım ve böylece başvurumu yaptım. Bu benim için çok büyük bir adımdı çünkü bir tek sektör değişikliği değil şehir değişikliği de yapacaktım. Ama geriye dönüp baktığımda kesinlikle pişman değilim. Özellikle öğrendiğim CAT araçlarını göz önünde bulundurunca ne kadar donanımlı bir hale gelmeye başladığımı fark ediyorum. Üstelik tek bir programda değil bize birden fazla programda eğitim verdiğiniz için sektörde belki de yıllardır bulunan çevirmenlerden daha fazla bilgi sahibi olarak bu sektöre giriş yapacağız. Böyle bir fırsatı bize sunduğunuz ve özellikle bu çalışma alanındaki kalifiye çevirmen eksikliğini giderdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim.